Mgr. Matúš Antal
|
Uncovering the role of mitochondria in the regulation of insulin secretion by GPR180
|
Biomedicínske centrum SAV
|
|
GPR180 proteín je receptor na cytoplazmatickej membráne, ktorý sa podieľa na regulácii energetického metabolizmu. Preliminárne dáta ukázali, že delécia Gpr180 génu v beta bunkách pankreasu vedie k rozvoju prediabetického fenotypu u myší v dôsledku výrazného poklesu produkcie aj sekrécie inzulínu. Paralelne sme zaznamenali zníženú sekréciu inzulínu v odpovedi na glukózu v in vitro modeli beta buniek (MIN6) s utlmeným Gpr180 génom pomocou tranzientnej RNA interferencie. Cieľom grantového návrhu je hľadať molekulárny mechanizmus, ktorým GPR180 receptor reguluje sekréciu inzulínu. Počas prvého roka doktorandského štúdia som identifikoval signifikantne nižší počet mitochondrií u myší s bunkovo špecifickou deléciou Gpr180 génu v beta bunkách a konzistentne významne zníženú hladinu ATP v MIN6 bunkách s utlmenou expresiou Gpr180 génu. Predpokladáme teda, že mitochondriálna dysfunkcia môže byť komponentom podieľajúcim sa na regulácii sekrécie inzulínu, ktorý je „downstream“ regulovaný GPR180 signalizáciou. Na naplnenie vyššie uvedeného cieľu projektu vytvoríme stabilnú MIN6 bunkovú líniu s utlmeným Gpr180 génom s využitím vírusového prístupu. To nám umožní pozorovať dlhodobé účinky dysfunkcie GPR180 v beta bunkách, najmä vzhľadom na polčas rozpadu mitochondrií. Plánujem sa zamerať na funkciu a štruktúru mitochondrií v rôznych metabolických podmienkach, pričom budem využívať jednak funkčné testy s bunkovými kultúrami, ako je meranie mitochondriálnej respirácie alebo produkcie metabolitov a jednak zobrazovacie techniky. Tento projekt má potenciál objasniť molekulárny mechanizmus, ktorým je sprostredkovaný efekt GPR180 signalizácie na regulačné procesy glukózovej homeostázy v organizme. Okrem toho, výsledkom našej práce bude aj nový experimentálny nástroj, ktorý môžeme zdieľať s ostatnými členmi vedeckej komunity. Molekulárne mechanizmy vplývajúce na funkciu mitochondrií v beta bunkách predstavujú atraktívny cieľ farmakologického výskumu viacerých typov diabetu.
|
Mgr. Viktória Piatriková
|
Štúdium rozdielov lipidového metabolizmu v testikulárnych nádorových líniách senzitívych a rezistentných na cisplatinu
|
Biomedicínske centrum SAV
|
|
Testikulárne nádory síce nepredstavujú častú malignitu, ale postihujú predovšetkým mladých chlapcov a mužov. V posledných rokoch bol zaznamenaný zvýšený výskyt pacientov s týmto ochorením. Okrem toho sa výrazne zvýšil výskyt pacientov s nádormi rezistentnými na CisPt (cisplatina), ktorá predstavuje hlavnú liečebnú stratégiu testikulárnych nádorov. Viaceré štúdie z posledných rokov dokazujú, že nádorové bunky môžu výrazne profitovať najmä vďaka enzýmom zapojeným do lipidového metabolizmu. Keďže metabolizmus lipidov v testikulárnych nádoroch senzitívnych a rezistentných na CisPt nebol doteraz dostatočne prebádaný, veríme, že objasnenie jeho významu môže viesť k cielenej manipulácii metabolizmu rezistentných buniek a tým k zefektívneniu terapie.
|
MSc Muhammad khalid Muhammadi
|
Mitochondrial Transplantation as a novel therapeutic strategy for the treatment of Alzheimer's disease
|
Neuroimunologický ústav SAV
|
|
Alzheimerova choroba (ACH) predstavuje najviac zastúpenú tau neurodegeneráciu, ktorá globálne predstavuje stále veľkú výzvu pre zdravotný systém pretože stále nie je k dispozícií účinný liek, ktorý by riešil príčinu ochorenia. Hlavné patologické znaky na mikrospopickej úrovni v mogovom tkanive pacientov s ACH sú akumulácia amyloidových senilných plakov a neurofibrilárnych klbiek. Takisto porušená funkcia mitochondrií sa považuje za kľúčový faktor pri progresii ACH, čo súvisí s celkovým narušením energetického metabolizmu a oxidatívnym zmenám v bunkách mozgu. V súčasnosti existujú v klinickej praxi terapie zacielené na zlepšenie funkčnosti mitochondrií, účinné látky používané pri týchto terapiách sú zamerané na zvýšenie energetickej produkcie a zvýšenej respiračnej schopnosti mitochondrií ale majú veľmi obmedzený ochranný efekt. Transplantácia mitochondrií (TM) je inovatívny prístup v liečbe pri dysfunkcii mitochondrií s potenciálom predísť rôznym limitáciám, ktoré môžu spôsobovať bežné užívanie liečív a doplnkov. Tento prístup zahŕňa transfer zdravých mitochondrií do porušených, energeticky deficitných buniek s cieľom zamedzenia vzniku ochorenia a jeho ďalšieho progresu. V súčasnosti je podobný prístup využívaný pri liečbe rôznych ochorení, ako je Parkinsonova choroba, nádorové ochorenia a infarkty srdcového svalu, avšak pri liečbe ACH nebola zatiaľ preskúmaná.
Pre účel tohto projektu chceme využiť jedinečný humanizovaný animálny potkaní model. Čerstvo vyizolované mitochondrie aplikujeme priamo do mozgu animálneho modelu do oblasti potenciálneho vzniku tau patológie, konkrétne do oblasti hipokampu. Analýza potenciálneho prospešného účinku injikovaných mitochondrií bude prebiehať pomocou viacerých prístupov ako je imunohistochémia, respirometria a imunoblotovanie.
Očakávame, že nový prístup v podobe zdravej mitochondriálnej transplantácie zastaví alebo spomalí rozvoj tau patológie doplnením energetického deficitu v narušených bunkách a udrží správnu mitochondriálnu homeostázu.
Naším hlavným cieľom je teda preskúmanie a poukázanie na mitochondriálnu dysfunkciu ako dôležitého hráča v patogenéze a nový terapeutický cieľ pri liečbe tau patológie pri ACH. V budúcnosti práve prístup mitochondrálnej transplantácie v kombinácií s ďalšími terapeutickými prístupmi , ako napr. pasívna alebo aktívna imunizácia môže priniesť úspech v podobe zastavenia alebo spomalenia ACH poprípade pôsobiť ako preventívna strátegia pre rozvoj tau neurodegenerácie.
|
MVSc. Kevin James
|
Blood-brain barrier transport system for therapy and diagnosis of Neurodegenerative diseases
|
Neuroimunologický ústav SAV
|
|
Alzheimerova choroba (Ach) je spôsobená abnormálnou akumuláciou tau proteínu za vzniku patologických lézií- neurofibrilárnych klbiek. Za fyziologických podmienok sa tau proteín podieľa na stabilizácii mikrotubulov. za patologických podmienok dochádza k posttranslačným modifikáciám tau. Medzi najčastejšie modifikácie patria acetylácia, metylácia, glykozylácia a fosforylácia. Hyperfosforylácia tau proteínu spôsobuje oddelenie tau od mikrotubulov, vedie ku konformačným zmenám a postupnej agregácii proteínu. Uvedené procesy sú asociované so vznikom neurodegeneratívnych ochorení- tauopatií. Nepriepustnosť hematoencefalickej bariéry (HEB) predstavuje hlavnú prekážku vo vývoji terapeutík ochorení mozgu. V oblastiach terapie a diagnostiky tauopatií sa dostáva do popredia použitie bišpecifických protilátok. Uvedené protilátky sú schopné prechádzať cez HEB a rozpoznávať neurofibrilárne klbká. Cieľom nášho projektu bude vytvoriť tau- špecifickú bifunkčnú protilátku, ktorá bude schopná rozpoznávať nerozpustné agregáty tau proteínu in vivo. Získané výsledky môžu priniesť nové poznatky v oblastiach diagnostiky a terapie tauopatií
|
Ing. Andrej Štubňa
|
Developing biofunctionalized magnetic beads for Coxiella burnetii isolation from animal tissues
|
Biomedicínske centrum SAV
|
|
Q horúčka je globálna zoonóza spôsobená vnútrobunkovou baktériou Coxiella burnetii (CB). Ľudia sa zvyčajne nakazia infekciou prostredníctvom aerosólov od infikovaných zvierat alebo konzumáciou kontaminovaných mliečnych výrobkov. Zatiaľ čo 60 % prípadov je asymptomatických, symptomatické prípady sa často prejavujú ako horúčkovité ochorenie, zápal pľúc alebo hepatitída. Chronická infekcia sa môže vyvinúť u imunokompromitovaných jedincov, tehotných žien alebo ľudí so srdcovými ochoreniami, pričom sa často prejavuje ako endokarditída. Liečba doxycyklínom a chlorochínom zlepšila prognózu, najmä pri chronických prípadoch. Diagnostika Q horúčky je však náročná kvôli nešpecifickým symptómom a závislosti na sérologických metódach, ktoré sú často zdĺhavé alebo vykazujú zníženú citlivosť. Novšie diagnostické techniky využívajúce magnetické guľôčky na zachytávanie špecifických protilátok vykazujú zvýšenie presnosti detekcie, čím ponúkajú potenciál pre včasnejšiu diagnostiku a lepšie výsledky liečby.
V tomto projekte si kladieme za cieľ vyvinúť magnetické guľôčky biofunkcionalizované protilátkami špecifickými pre kmeň Coxiella burnetii Nine Mile II (NMII). Špecifické protilátky budú izolované z hyperimúnneho králičieho séra, ktoré obsahuje vysoké titre týchto protilátok. Vyvinuté guľôčky budú použité na izoláciu C. burnetii z tkanív zvierat, vrátane placenty, sleziny, pečene, pľúc, kostnej drene a srdca. Navyše, guľôčky s kovalentne imobilizovanými antigénmi Coxiella burnetii majú potenciál pre špecifickú a citlivú diagnostiku Q horúčky.
|
Mgr Laura Drnďáková
|
Epigenetic Immune Modulation as a Therapeutic Approach for Pancreatic Ductal Adenocarcinoma
|
Biomedicínske centrum SAV
|
|
Duktálny adenokarcinóm pankreasu (PDAC) je fatálne onkologické ochorenie s nepriaznivou prognózou a obmedzenými terapeutickými možnosťami, primárne spoliehajúc sa na toxickú a neúčinnú chemoterapiu akou je napríklad FOLFIRINOX. Hoci imunoterapia je efektívna pri iných nádorových ochoreniach, u PDAC je jej účinnosť limitovaná nízkou nádorovou imunogenicitou a imunosupresívnym nádorovým mikrosprostredím. Epigenetické zmeny, ako je hypermetylácia DNA a abnormálne modifikácie histónov, prispievajú k agresívnej povahe PDAC a úniku pred imunitným systémom prostredníctvom ich vplyvu na nádorové a imunitné bunky. Cieľom tohto projektu je zvýšiť imunogenecitu zacielením týchto epigenetických zmien. Zhodnotíme schopnosť rôznych tried epigenetických liečiv modulovať expresiu markerov odpovede na imunoterapiu a budeme testovať ich účinnosť na ko-kultivačnom modely nádorových a imunitných buniek. Získané poznatky môžu viesť k lepšiemu pochopeniu úlohy epigenetiky v kontexte imunitného prostredia PDAC a otvorili by cestu novým liečebným stratégiám pre PDAC.
|
Mgr. Lucia Juhásiková
|
Enhancing Immunotherapy Efficacy with Epigenetic Drugs in Organotypic Slice Cultures of Pancreatic Ductal Adenocarcinoma
|
Biomedicínske centrum SAV
|
|
Duktálny adenokarcinóm pankreasu (PDAC) je jednou z najzávažnejších foriem rakoviny, najmä kvôli jeho neskorej diagnostike a rezistencii na súčasné druhy liečby. Prognózy naznačujú, že PDAC sa do roku 2030 stane druhou hlavnou príčinou úmrtí súvisiacich s rakovinou. Hlavnou výzvou pri liečbe PDAC je dezmoplastická stróma, hustá vláknitá bariéra, ktorá bráni prenikaniu liečiv a imunitných buniek do mikroprostredia nádoru. V poslednom desaťročí výskum ukázal, že epigenetické liečivá môžu zvýšiť infiltráciu imunitných buniek do nádorov PDAC, čím potenciálne transformujú tieto „studené“ nádory na „horúce“, ktoré lepšie reagujú na imunoterapiu. Nedávno publikované výsledky naznačujú, že upravený interleukín-2 (IL-2) môže významne zvýšiť účinnosť efektorových T-buniek pri kolorektálnom karcinóme a melanóme. Na základe toho predpokladáme, že kombinácia epigenetických liečiv, ktoré podporujú infiltráciu protinádorových imunitných buniek, s upraveným IL-2 by mohla synergicky zvýšiť účinnosť imunoterapie pri PDAC. Hlavnou výzvou pri štúdiu tejto kombinovanej terapie v kontexte strómy PDAC je však nedostatok vhodných modelov in vitro. Organotypické rezné kultúry (OTSC) sa ukázali ako sľubný ex vivo model, ktorý umožňuje štúdium infiltrácie imunitných buniek a odpovede na imunoterapiu vo fyziologicky relevantnejšom kontexte. Cieľom nášho projektu je zvýšiť účinnosť imunoterapie u PDAC kombináciou epigenetických liečiv s upraveným IL-2. Tento prístup má potenciál prispieť k vývoju systémovej terapie pre PDAC a prinesie zavedenie relevantnejšieho ex vivo modelu v našom laboratóriu. Použitie OTSC zvýši relevantnosť testovania terapeutickej účinnosti liečiv, a v konečnom dôsledku prispeje k zlepšeniu prenosu výsledkov predklinických testov do klinických štúdií.
|
Mgr. Jana Náhliková
|
Ovplyvňuje hostiteľskú špecificitu hantavírusov bunkový proteín ERGIC-53 inkorporovaný v ich obale?
|
Biomedicínske centrum SAV
|
|
Hantavírusy patria medzi významné zoonotické vírusy predstavujúce globálnu hrozbu pre verejné zdravie. Sú charakteristické svojou hostiteľskou špecificitou, kedy jeden druh hantavírusu sa viaže na jeden konkrétny druh prirodzeného hostiteľa, medzi ktorých patria hlodavce, krty, netopiere a piskory. V niektorých prípadoch môže dôjsť k náhodnej „spillover“ infekcii iných hostiteľov, vrátane ľudí. Presné mechanizmy, ktoré sa podieľajú na prekonaní medzidruhovej bariéry ako aj vstupe vírusu do buniek však zostávajú nejasné. V štúdii Klaus et al. (2013) dokázali, že interakcia intracelulárneho proteínu Endoplasmatic Reticulum-Golgi Intermediate Compartment 53 kDa protein (ERGIC-53) s glykoproteínmi arenavírusov viedla k jeho inkorporácii do obalu vírusových častíc počas pučania, pričom jeho neprítomnosť v bunkách má za následok produkciu neinfekčných vírusových častíc. Okrem toho bola dokázaná interakcia ERGIC-53 s glykoproteínmi vírusov viacerých čeľadí, vrátane hantavírusov. Preto predpokladáme, že tento proteín, zohráva nielen kľúčovú úlohu v infekčnosti hantavírusov, ale taktiež môže slúžiť ako determinant ich hostiteľskej špecificity. Cieľom navrhovaného projektu je overenie našej hypotézy sériou in vitro experimentov využívajúcich CRISPR interferenciu (CRISPRi). V bunkovej línii A549 potlačíme expresiu ľudského ERGIC-53, ktorý nahradíme prostredníctvom expresných plazmidov kódujúcich ERGIC-53 prirodzených hostiteľov hantavírusov a využijeme ju na produkciu vírusových častíc obsahujúcich ERGIC-53 rôzneho pôvodu. Následne stanovíme schopnosť 2 najvýznamnejších európskych hantavírusov, Dobrava-Belgrade vírus (DOBV) a Puumala vírus (PUUV), infikovať rôzne hostiteľské bunky, v závislosti od prítomnosti a pôvodu ERGIC-53 inkorporovaného v ich vírusovom obale.
|
Mgr. Tomáš Talač
|
Štúdium účinnosti fototermálnej terapie sprostredkovanej nanočasticami MoOx v 2D a 3D modeloch z pankreatických nádorových buniek
|
Biomedicínske centrum SAV
|
|
Duktálny adenokarcinóm pankreasu (PDAC) je jednou z hlavných príčin úmrtí na rakovinu v Európe. Fototermálna terapia (PTT), založená na rýchlom zahriatí plazmonických nanočastíc (NP) po absorpcii laserového svetla v infračervených biologických pásmach NIR-I a NIR-II (near-infrared), predstavuje sľubný nástroj na selektívne zasiahnutie nádorových buniek bez ovplyvnenia zdravého tkaniva. Súčasný výskum sa zameriava na použitie finančne dostupných nanomateriálov, ako je nestechiometrický oxid molybdénu MoOx. Účinnosť PTT možno zvýšiť funkcionalizáciou NP protilátkami rozoznávajúcimi nádorovo asociované proteíny napr. karbonickú anhydrázu IX (CAIX) – marker hypoxie asociovaný s agresívnymi tumormi a metastázovaním. Charakterizácia NP a vyhodnotenie ich účinnosti v PTT predstavuje prvý krok vo vývoji nanoplatformy na liečbu rakoviny. Cieľom projektu je overiť účinnosť NP z MoOx, funkcionalizovaných protilátkou voči CAIX, ktoré boli pripravené v spolupráci s CEMEA a FÚ SAV, v PTT in vitro v 2D a 3D bunkových modeloch z línií karcinómu pankreasu a preskúmať podmienky pre vznik hypertermie sprostredkovanej nanočasticami a mechanizmy jej účinku.
|
Mgr. Anabela Nagyová
|
Skúmanie mechanizmov zodpovedných za behaviorálne zmeny vyvolané moduláciou endokanabinoidného systému: dôraz na neurozápal a kynurenínovú dráhu
|
Biomedicínske centrum SAV
|
|
Chronický stres predstavuje kľúčový faktor v rozvoji psychických porúch, akými sú depresia a úzkostné poruchy. Súčasné farmakologické prístupy, primárne založené na inhibícii spätného vychytávania monoamínov, nie sú dostatočne účinné, čo vedie k hľadaniu nových terapeutických stratégií. Tento projekt sa zameriava na skúmanie mechanizmov modulácie endokanabinoidného systému a zápalovej reakcie, prostredníctvom duálnej inhibície enzýmov FAAH (angl. fatty amino acid hydrolase) a COX-2 (cyklooxygenáza-2), ktoré sú zodpovedné degradáciu endonabinoidov. Projekt sa zameriava na preskúmanie parametrov kynurenínovej dráhy a neurozápalu ako mechanizmov zodpovedných za behaviorálne zmeny vyvolané duálnou inhibíciou FAAH a COX-2 u mladých potkanov, a to v závislosti od pohlavia.
|
Mr Waqar Ahmad
|
Novel Pharmacological Approaches for Rheumatoid Arthritis and its Extra-Articular Manifestations: Therapeutic Potential of Crocin and β-Cryptoxanthin with Focus on Modulating Plasma Levels of IL-17A and MMP-9
|
Centrum experimentálnej medicíny SAV
|
|
Reumatoidná artritída (RA) je chronický zápalový stav, ktorý vedie k erózii kostí, strate chrupavky a zápalu synovia. Počiatočné príznaky môžu zahŕňať pretrvávajúce nepohodlie, bolestivé a zapálené kĺby a rannú stuhnutosť. RA môže tiež spôsobovať ďalšie príznaky, ktoré nie sú spojené s kĺbmi, známe ako extraartikulárne prejavy, ktoré môžu postihovať svaly, srdce, pečeň, obličky, črevá a ďalšie orgány. Ku vzniku RA prispieva viacero faktorov. Špecifický proces, ktorým ochorenie postupuje, ešte nie je úplne pochopený. Navrhuje sa však, že patogénne aj nepatogénne faktory, ako sú bakteriálne alebo vírusové infekcie, poškodenie malých krvných ciev alebo menšie poranenia, by mohli potenciálne zohrávať úlohu. Pochopenie patologických zmien pri RA, ako aj jej identifikácia a liečba, predstavuje jednu z najväčších výziev, ktorým dnes čelí medicína. Na riešenie tohto problému je nevyhnutné zaviesť účinné liečebné metódy.
Tento projekt si kladie za cieľ dosiahnuť pokrok využitím krocínu a β-kryptoxantínu na liečbu RA a jeho sprievodných extraartikulárnych príznakov pomocou zvieracieho modelu adjuvantnej artritídy. Tieto zlúčeniny budú využité samostatne a v kombinácii s konvenčnými antireumatikami, ako sú metotrexát a upadacitinib. Okrem biometrických ukazovateľov sa budú merať aj zápalové markery a oxidačný stres v plazme a relevantných tkanivách (pečeň, kĺby a slezina). Naše zistenia a analýzy môžu priniesť nové adjuvantné liečebné metódy pre RA a súvisiace extra-artikulárne príznaky.
|
MSc. Reyhaneh Nejati Bervanlou
|
Exercise-Induced Cardioprotection: Investigating the BDNF/TrkB/VGF Signaling Pathway in Hypertensive and Normotensive Rats
|
Biomedicínske centrum SAV
|
|
Pojem „kardioprotekcia“ zahŕňa „všetky mechanizmy, ktoré prispievajú k ochrane srdca pred ireverzibilným poškodením a následnými zmenami, ktoré môžu vyvolať až zlyhanie srdca“. Predkladaný projekt si kladie za cieľ vyšetriť a objasniť molekulárne mechanizmy, ktoré stoja v pozadí kardiovaskulárnych benefitov cvičenia. Originálnosťou projektu je použitie animálneho modelu dobrovoľného cvičenia a skúmanie úlohy od mozgu-odvodeného neurotrofického faktora (BDNF) a jeho receptora TrkB ako mediátorov kardioprotekcie vyvolanej cvičením. Navyše, skúmanie úlohy VGF a od neho odvodených peptidov, najmä ich interakcie s gC1qR receptorom v srdci, môže odhaliť novú molekulárnu os, ktorá môže významne prispieť ku kardioprotekcii. V projekte budú skúmané účinky chronického dobrovoľného behania u spontánne hypertenzných a normotenzných potkanov. Navrhované štúdie „downstream“ signálnych dráh, vrátane AKT, Raf, MEK, ERK a CREB, by mohli odhaliť nové molekulárne ciele na zlepšenie funkcie srdca, predovšetkým v stave hypertenzie.
|
Mgr. Adam Kubinec
|
Neurokognitívne mechanizmy sémantickej pamäti
|
Centrum experimentálnej medicíny SAV
|
|
Sémantická kognícia je neurokognitívny systém, ktorý je dôležitý pre spracovanie, ukladanie, organizáciu a vybavovanie vedomostí, faktov a pojmov uložených v pamäti. Sémantická kognícia reguluje mentálne procesy a adaptačné správanie, ktoré sú dôležité pre naše každodenné fungovanie. Porozumenie sémantickej kognície je dôležité, pretože jej dysfunkcie sa prejavujú pri viacerých neuropsychiatrických poruchách, ako sú neurodegeneratívne ochorenia, afázie, schizofrénia alebo depresia. Cieľom tohto projektu je preto pomocou súčasných neuromodulačných techník a inovatívnej behaviorálnej paradigmy rozšíriť existujúce poznatky a presnejšie identifikovať kognitívne a neurobiologické mechanizmy, ktoré podporujú schopnosť vyhľadať a vybaviť si informácie zo sémantickej pamäti.
|
Mgr. Kamila Bernátová
|
Štúdium kombinovanej inhibície karbonickej anhydrázy IX a mTOR v modeli svetlobunkového karcinómu obličiek
|
Biomedicínske centrum SAV
|
|
Karcinóm z renálnych buniek (RCC) je závažná urologická malignita, ktorá predstavuje na Slovensku medicínsky významný problém vzhľadom na jej vysokú incidenciu a mortalitu. Najviac zastúpeným podtypom RCC je svetlobunkový karcinóm obličky (ccRCC), ktorý je charakteristický mutáciami v tumor-supresorovom géne von Hippel-Lindau vedúcimi k aktivácii hypoxickej signalizácie nezávisle od kyslíka, a s tým spojenou vysokou expresiou karbonickej anhydrázy IX (CA IX). Hypoxiou indukovaný proteín CA IX sa spája so zvýšenou agresivitou nádoru, metastázovaním a zlou odpoveďou na liečbu. Častým sprievodným znakom ccRCC je hyperaktivácia mTOR signalizácie podporujúcej rast a proliferáciu nádorových buniek. Inhibícia mTOR signalizacie predstavuje jeden z prístupov v liečbe ccRCC. Hoci sa v klinickej praxi používajú viaceré inhibítory mTOR, pri ich samostatnom pôsobení neboli dosiahnuté očakávané výsledky. Cieľom tohto projektu je prispieť k objasneniu vzťahu medzi mTOR a CA IX v ccRCC s využitím špecifických inhibítorov a zároveň testovanie efektov kombinovanej inhibície za účelom optimalizácie a zvýšenia účinnosti liečby ccRCC.
|
Mgr. Klaudia Cipková
|
Molecular mechanisms leading to EYA1 pre-mRNA splicing in patients with clinical symptoms of BO/BOR syndrome
|
Biomedicínske centrum SAV
|
|
Branchio-oto-renálny (BOR) a branchio-otický (BO) syndróm patria medzi autozomálne dominantné syndrómové poruchy sluchu, ktoré sú najčastejšie spôsobené patogénnymi variantmi a deléciami v géne EYA1. Diagnóza syndrómu BO/BOR sa často opiera o klinické kritériá a rodinnú anamnézu. Genetické testovanie, najmä sekvenovanie celého exómu, prípadne genómu, však zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu pri identifikácii genetických príčin zodpovedných za vznik tohto syndrómu. Sú dôležité pre stanovenie presnej diagnózy, manažment pacienta, genetické poradenstvo a potenciálne pre vývoj cielených terapeutických prístupov. V géne EYA1 bola identifikovaná široká škála variantov, ktoré sú zodpovedné nielen za poškodenie sluchového orgánu, ale vedú aj k život ohrozujúcemu poškodeniu obličiek. Prevahu majú varianty, ktoré ovplyvňujú správny zostrih pre-mRNA, čo môže viesť k tvorbe skrátených, nefunkčných proteínov, prípadne k výrazne zníženej expresii EYA1 v bunkách. Na sledovanie zmien v procese zostrihu pre-mRNA sa najčastejšie používa metóda minigene assay. Táto metóda je však časovo náročná a má svoje limitácie. Predkladaný projekt je zameraný na zefektívnenie analýzy variantov ovplyvňujúcich zostrih pre-mRNA génu EYA1. Analýza vzoriek sterov z nosohltanu pacientov umožní stanoviť kvalitatívnu ako aj kvantitatívnu analýzu transkriptov in vivo. Výsledkom riešenia projektu bude rýchlejšia a presnejšia identifikácia pravdepodobne patogénnych a patogénnych variantov ovplyvňujúcich zostrih pre-mRNA, s potenciálom významne zlepšiť diagnostické a terapeutické možnosti pacientov so syndrómom BO/BOR.
|
Mgr. Alžbeta Jančovičová
|
Validating the role of lactate in hepatic thermogenesis
|
Biomedicínske centrum SAV
|
|
Naše telo reaguje na chlad komplexnou fyziologickou reakciou, ktorá zahŕňa aktiváciu mechanizmov vytvárajúcich teplo. Keďže tvorba tepla je energeticky náročný proces, jeho aktivácia je považovaná za sľubnú stratégiu liečby obezity a metabolických ochorení. Medzi najvýznamnejšie zmeny v akútnej odpovedi na chlad patrí zvýšenie cirkulujúcich hladín laktátu. Naše predbežné výsledky poukazujú na existenciu alternatívneho mechanizmu termogenézy, ktorý je sprostredkovaný laktátom. Hlavným cieľom tohto projektu je preskúmať potenciál laktátu riadiť termogenézu v pečeni. Na dosiahnutie tohto cieľa vytvorím stabilnú líniu HepG2 buniek exprimujúcu geneticky kódovaný fluorescenčný teplotný senzor (BgTEMP), ktorý mi umožní monitorovať zmeny teploty v reálnom čase a študovať účinok exogénne podávaného laktátu v kombinácii s farmakologickou inhibíciou glukoneogenézy na termogenézu v hepatocytoch. Na overenie existencie navrhovaného substrátového cyklu použijem kokultiváciu hMADS buniek diferencovaných na biele adipocyty ako zdroj laktátu a stabilnej línie HepG2 buniek exprimujúcich BgTEMP, ktoré môžu využívať laktát na produkciu glukózy. Tento systém bude overený aj in vivo s použitím špecifických knockout myší pre Pck1. Tento výskum prispeje k odhaleniu nového termogénneho mechanizmu nezávislého od UCP1.
|